Точно преди седмица пространството пред НДК стана арена на най-добрите графити художници в страната. На седмия национален Sprite Graffiti Fest премериха сили 15 отбора драскачи от всички кътчета на България. За изненада на софийската публика, макар и на свой терен, столичните отбори успяха да вземат само бронза в състезанието.
Първо и второ място заеха отборите на Велико Търново. И това никак не е случайно. Старопрестолният град има много по-отдавнашни традиции в графити изкуството. Преди повече от пет години общината удря рамо на райтърите и им харизва парка Марно поле в самия център на Велико Търново, за да могат на воля да творят уличните си рисунки. Единственото условие, което поставят на драскачите, е да не окепазяват пейките по алеите с безсмислени надписи. Затова и неслучайно тази година златото и среброто в националното графити състезание отпътуваха за Велико Търново заедно с отборите UNL и KBS. За първи път лично Йорданка Фандъкова дойде на крака, за да покаже, че властта подкрепя нестандартното. Министърът грабна спрея и изрисува графити варианта на подопечното й министерство. Дори заяви за "Стандарт", който бе и медиен партньор на събитието, че в бъдеще би се радвала да рисува графити в свободното си време. С оглед на кандидатурата й за кмет на София обаче надали ще й остава време за графити. Но вярваме, че г-жа Фандъкова ще продължи да подкрепя графити изкуството в столицата.
Моралният победител в състезанието
За мен истинският победител в седмия национален Sprite Graffiti Fest бе софийският отбор Barok. Разхождайки се сред рисунките на всички кандидати, чистосърдечно си признавам, че бях пристрастна и стисках палци именно на този отбор. Причината е, че той показа на всички събрали се пред НДК, че човек е толкова голям, колкото големи са мечтите му. Едното от момчетата Dumisan рисуваше покачено върху стълба, тъй като природата му бе отредила нисък ръст. Но малкият-голям човек показа на съперниците си, че е двойно по-амбициран и нито ръстът, нито цветът на кожата ще му попречат в следването на мечтата му да стане най-добрият райтър. Неговият съотборник също даде пример и на публиката, и на останалите драскачи. Момчето бе със счупена ръка и дори гипсът не спря ентусиазма му за победа. И макар че техният графит не намери място в челната тройка, не бива да забравяме, че за да се класира за състезанието, скицата на Barok е успяла да пребори конкуренция от над 60 други скици, за да бъде допусната за участие до финалната права.
Победителят на журито
Великотърновският отбор UNL всъщност не успя да триумфира с купа в ръка, защото такава просто не бе предвидена от организаторите. Затова пък един от четиримата членове на отбора ще пътува до Барселона, където ще може да разгледа фабрика за графити спрейове и да се запознае с технологията на тяхното производство. Вече е решено и кой ще отпътува. Това е 21-годишният Петър. Причината да замине не е това, че брат му също е част от отбора и е дал гласа си за него, а защото по мнението на всичките му съотборници той е най-добрият райтър сред тях. Именно Петър запалил брат си Евгени преди около седем години по графити изкуството и към днешна дата вече са част и от един отбор - UNL. Петър е трета година студент по архитектура и освен че върви по неговите графити стъпки, брат му Евгени от тази есен е студент по архитектура. Евгени мечтаел да следва и анимация, приели го, но той се отказал в полза на проектирането на сгради. На въпроса ми дали и родителите им не са архитекти, момчетата се смеят и ми отговарят, че майка им и баща им от дълги години живеят и работят в Испания. Всъщност графити квартетът бил създаден случайно. Момчетата живеят в съседни квартали във Велико Търново и така се запознали. "Засичахме се няколко пъти по разни места, на които рисувахме, и така от дума на дума се сприятелихме и станахме отбор" - казва 19-годишният Калоян, който е бил и 80 процента убеден, че ще станат първи. Най-интересното е, че преди да пратят скицата си, момчетата си направили вътрешноведомствено състезание, за да изберат най-добрата рисунка. Скицата е на Евгени.Тази година завършил училище с отличие и е решил да си почине до 2010, когато ще заляга над учебниците. Има и план. Първо ще влезе българска филология, защото не е фен на изпитите по история, и след това ще се прехвърли журналистика. Така след някоя и друга година вместо спрей в ръка Евгени ще хване перото, за да стане и един от най-добрите български журналисти. И когато приключвам разговора си с момчетата от UNL, се радвам, че освен с рисуване по изоставени сгради на ръба на закона, децата на България залягат и над учебниците, осъзнавайки, че само така ще могат да се реализират професионално.
Last minute e-mail
Точно в последната минута KBS изпратили скицата си на e-mail-а на журито. Преди това момчетата били на море и просто не им останало време да свършат тази работа. На 6 септември, малко след осем вечерта Павел и Мирослав се добрали до заветния компютър и изпратили творението си в последния възможен ден."Очаквахме да ни одобрят, но чак лично да ни се обадят и да ни поканят, бе голяма чест за нас" - разказва ми Мирослав и допълва, че другите отбори пращали мейл за потвърждение, а тях направо ги питали "Идвате ли или не". Може би една от причините да впечатлят така журито е и че тяхната скица бе единствената тематично направена и посветена на седмия национален Sprite Graffiti Fest. Миро е студент в Техническия университет във Варна, специалност инженерен дизайн, но се надява някой ден да се занимава с интериорен такъв и да съумее да вкара графитите в домовете на хората. Казва, че винаги е бил подкрепян от родителите си, тъй като майка му и баща му били на мнение, че е много по-добре да рисува по улиците, отколкото да се дрогира или да пиянства по купони. Павел не премълчава за графити войните между различните крюта, но ми обяснява, че това е само на територията на София. "Не ги разбирам какво делят, ние сме хора на изкуството, няма за какво да се бием, ние трябва да рисуваме" - откровен е райтърът. По графитите се запалил през 2003 г. и така се запознал и със съотборника си Павел, който пък е потомствен художник. Учил една година във факултета по изобразително изкуство във Велико Търново, но прекъснал. Сега иска да учи в Белгия и събира пари. Най-интересният факт е, че KBS всъщност се състои от 7 души, събрани от цяла България - от София - Oxide, Radio и от Велико Търново - Еpik (Павел) и Self (Мирослав), един от Русе - Unid, и един от Бургас - Omano. На състезанието в София обаче дойдоха само Миро и Павел, но отсрамиха седморката и занесоха вкъщи сребърен медал.
Столичани трети на собствен терен
На пъпа на София, столичен отбор успя все пак да отсрами съгражданите и да се класира трети на Sprite Graffiti Fest 2009. Elmo и Fildy от софийското crew NRC грабнаха бронза, макар и подкрепени от многолюдната публика. Elmo и Fildy обаче са обвити в тайнственост и въпреки всичките ми журналистически прийоми отказаха да кажат истинските си имена. Причината - не трябвало да се знаят, защото можело да има проблеми. Може би, както е известно, и те воюват с някоя столична графити банда. Elmo е на 22 години и се запалил по графити изкуството през 2001 година. В квартала, в който живеел, рисувало графити крюто Escape и така още като деца те решили, че могат да рисуват като по-големите. Година по-късно Еlmo взема под крилото си Fildy, който тогава е едва десетгодишен, и двамата стават екип. Elmo е завършил художествената гимназия в столичния квартал "Орландовци", а после продължил образованието и в Дания със специалност мултимедия. Лични причини обаче го накарали да се завърне в родината ни и в момента работи в издателство "Хайент", където се занимава с дизайн на някои родни списания. Признава, че вече е изкарвал пари от графити рисунките си, надява се и в бъдеще да е така. Но сега основната му задача е да напътства Fildy. "Той е само на 18, още е объркан, лута се по кой път да тръгне" - откровен е "баткото" и вярва, че съотборникът му ще избере правилния. На въпроса ми как се вижда след 10 години, Елмо се усмихва и казва: "Не си правя планове за след 10 години, но едно е сигурно- ще се занимавам с изкуство".
Малко жури, правила и гафове
Тазгодишния графити фест ще се запомни не само с участието на група DiS, чийто вокалист излезе пиян пред екзалтираните тийнейджъри, които припяваха всеки негов рефрен, но и с брейк състезанието, което не успя да се провали въпреки дъжда и лошото време. Брейкърите търпеливо изчакаха да се извали и след като подсушиха сцената, показаха уникалните си умения.
За първи път тази година и оценяването на драскачите бе различно. Те премериха сили в две категории. Първата бе в рамките на час - драскачите трябваше да направят скица по зададена на място дума, а втората бе същинското рисуване на графит по предварително избран проект.
Имаше и разочаровани, тъй като журито дисквалифицира един отбор заради използване на забранен шаблон. Въпреки това те получиха награда за участието си в конкурса.
Журито бе от 5 души, като черешката бе Dilks - най-добрият райтър на Англия. Вече 15 години той е светило на Острова и специално за българските си фенове направи уникална графити рисунка и раздаде автографи пред НДК.
Десислава ГЕОРГИЕВА
pone da bqha napisali tagovete na nqkoi hora pravilno :D
ReplyDelete